Afrika Hakkında Merak Edilenler

Afrika Hakkında

Afrika Hakkında Merak Edilenler

Bu yazımda internet üzerinden Afrika hakkında en çok arama yapılmış kelimeler hakkında kısaca bilgiler paylaşacağım.

Afrika hakkında en çok merak edilen Afrika örgüsüdür

Siyahi biriyle özellikle de bayanla karşılaştığınızda ilk dikkatinizi çeken şey mutlaka saçları olmuştur. Allah öyle yaratmış ki saçları doğuştan aşırı derecede kıvırcık olduğundan büyük bir çoğunluğu saçlarını ya kazıtıyor yada çok kısa tutuyor. Evet! Bayanların bile bir çoğu saçlarını çok kısa tutuyorlar yada kazıyorlar. Saçlarını uzatmak isteyenler ise en az 3 saat uğraşarak örgü yapıyorlar ve o şekilde saçlarını muhafaza ediyorlar. Afrika Çad’a bugüne kadar defalarca gittim ve inanın hiç saçını tarayan kimseye denk gelmedim.Bazı gençlerin kafasında saplanmış taraklar gördüm ama tardıklarına şahid olmadım. Zaten taramaları da çok zor olmalı ki taraf saçlarında öyle geziyor. Dinlendikçe tarıyorlar galiba. Bunda da bir hikmet vardır diyerek daha fazla uzatmadan Afrika örgüsü başlığını kapatıyorum.

Afrika Hakkında: HARİTASI

Afrika haritada dünyanın alt kısmında bir kıta olarak gösteriliyor ama Abdurrahman Dilipak’ın da dediği gibi aşağıyı yukarıyı kim belirliyor diye sormadan edemeyeceğim. Eğer haritayı ters çevirirsek Afrika haritada üst bölgedeki yerini alacaktır.

AFRİKA KITASI – AFRİKA ÜLKELERİ
Afrika kıtası çoğu insan tarafından tek bir ülke olarak biliniyor. Kıtada 54 adet diplomatik olarak tanınmış bağımsız (!) devlet, dokuz bölge ve 3 adet de sınırlı tanınmış devlet bulunur. Bu bağımsız ülkelerin ne kadar bağımsız olduğu tartışılır bir konu. Ülke isimlerini ve başkentlerini yazının en alt kısmında görebilirsiniz.

AFRİKA BAYRAĞI
Afrika kıtası başlığında dediğimiz gibi birçok ülke var ve hepsinin bayrakları kendilerine özgün değişik olarak tasarlanmıştır. Ülke isimlerini ve başkentlerini yazının en alt kısmında görebilirsiniz.

AFRİKA BAŞKENTİ
Her Afrika ülkesinin başkenti farklıdır. Ülke isimlerini ve başkentlerini yazının en alt kısmında görebilirsiniz.

AFRİKA HAVA DURUMU
Afrika’da mevsimler Türkiye’ye göre ters olarak gidiyor. Türkiye’de yaz varken Afrika’da kış yaşanıyor. Kış yaşanıyor dediğime bakmayın! sadece bazı günler bazı zamanlar yağmurlar yağıyor o kadar. Yağan bu yağmurların oluşturduğu su birikintileri milyonlarca insanın içme ve genel ihtiyaçları için can damarlarını oluşturuyor. Havalar genel olarak sürekli sıcak olmasına rağmen yaz aylarında daha yakıcı oluyor. Bir keresinde su kuyusu açılışında ayaklarımın altındaki kaynamayı hissetmiştir.

AFRİKA ASLANI
Aslanlar merkezi bölgelerde yaşamaya fırsat bulamıyorlar. Çünkü oralarda gerçek vahşi hayvanların yani sömürgecilerin olmasından dolayı genelde insanların yerleştiği bölgelerin dışında yaşıyorlar.

AFRİKA ATASÖZLERİ
Her milletin olduğu gibi Afrika’da da her bölgenin kendine özgü atasözleri var ama ben size bize benzeyen bir yönlerini aktarmak istiyorum. Eğer bir Afrikalı size “5 dakikaya geliyorum” derse bilin ki en az 2,5 saat gelmeyecek.

AFRİKA AĞACI
Afrika ağacı dendiğinde aklıma çalılardan yapılan evlerde yaşayan insanlar geliyor. Ülkemizde şu gün itibari ile çimentonun torbasının 17tl olduğunu tesbip ettim ama o Afrika’da aynı çimento 100 ila 120 tl’ye tekabül ediyor. Buda ağacın önemini kat be kat arttırıyor. Sığınacak bir yer olmadığı için insanlar ve hayvanlar çalıların ve ağaçların gölgelerine sığınarak hayatlarına devam ediyorlar.

AFRİKA BOYNUZU
Afrika Boynuzu Afrika’nın kuzeydoğusunda bir yarımada. Afrika’nın doğusunun en uç noktasında yer alan Afrika Boynuzu, yaklaşık 2 milyon km²’lik bir alanı ifade etmektedir. Eritre, Cibuti, Somali ve Etiyopya’nın yer aldığı bu alanda yaklaşık 115 milyon insan yaşamaktadır.

AFRİKA CUMHURBAŞKANI
Her Afrika ülkesinin ayrı yöneticileri bulunuyor.

AFRİKA ÇAYI
Afrika çayı yerine Afrika şerbeti demek daha doğru olacaktır çünkü çaylarını demlerken içerisine o kadar çok şeker katıyorlar ki bardağın kenarından aktığı zaman eliniz yapış yapış oluyor. Tadına gelecek olursanız zorlu sahra çölü yolculuğunda kesinlikle hoşunuza gidiyor ve içerisindeki şeker ekstra güç veriyor.

AFRİKA DANSI
Her ülke ve hatta kabilenin kendine has dans şekli bulunuyor. Genel olarak insanları çok basit şeylerden mutlu olup eğlenebiliyorlar. Su kuyusu için gittiğimiz çoğu köyde sevinç gösterileri ile karşılandık.

AFRİKA DİNİ
Afrika’da bazı ülkelerde Hristiyanlar bazı ülkelerde Müslümanlar çoğunlukta ama yönetim olarak genel olarak Hristiyanlar hakim ve sömürgecilerinin yoğun uğraşları ile Müslümanların sayısı her geçen gün azalıyor. Yerel din mensupları ve diğer dinlerin mensupları da azda olsa varlar. İnsanlar özellikle eğitimsiz bırakılıyor ve dünya ile bağları kopuk yaşıyorlar.

AFRİKA EKONOMİSİ – AFRİKA TİCARET
Afrika kıtasın da bulunan birçok ülkede ekonomi diye bir şeyin olduğunu sanmıyorum. Yer altı zenginlikleri başta olmak üzere ülkelerin her şeyini Fransız ve İngilizce sömürüyorlar. Mesela büyük petrol kuyularına sahip olan Çad’da petrol gelirlerinin sözde %15’i ülkeye ekonomisine verildiği söyleniyor ama %2’sini ancak alabiliyorlar. Bu %2’lik kısımdan halka yansıyan ise %0.000001 bile değil. Kırsalda yaşayan insanların yolları yok, su hizmeti elektrik hizmeti yok. Ölseler umurunda olan yöneticileri bile yok. Ticaret yapmakta çok zor. Uygulanan gümrük ve yollardaki rüşvetlerden dolayı fiyatlar çok yükseliyor.

AFRİKA ELMAS
Afrika yeraltı kaynakları olarak çok zengin bir ülke olmasına rağmen çıkartılan bu kaynaklar batılılar tarafından sömürülmektedir. Örneğin çok basit şekilde çıkartılan bir elması İngiliz şirketlerden sertifika almadan ülke dışına çıkartmak yasak. Yasağa uymaz bulduğunuz elması yurt dışına çıkartırsanız ki bu çok zor ama başardınız diyelim satabileceğiniz hiç kimseyi bulamıyorsunuz. Yakalanırsanız da ömür boyu hapis cezası bile alabilirsiniz.

AFRİKA ERKEKLERİ ve KADINLARI
Zor şartlardan doluyu büyük bir kısmında ortalama ömür 50 yaş. Çok evlilik yaygın olduğu ve insanlar erken yaşta öldüğü için yetim sayısı çok fazla. Kadınların iş bakımından durumları çok daha zor. Her gün su bulmak için 4 ila 8 saat yürümek zorunda kalan belkide milyonlarca kadın var.

AFRİKA ELBİSESİ
Afrika hakkında yanlış bilinenlerden biride toplumun her yerinde yöresel kıyafetin giyildiği sanılmasıdır. Videolarda yada youtube üzerinden yapılan tanıtımlarla renkli renkli elbiseleri Afrika elbisesi olarak görüyoruz. Doğru renkli giyinmeyi seviyorlar ama bölgeye gittiğinizde özellikle kırsal alanlarda insanların bu tür giysiler bulmadıklarını ve bir çok çoğunun elbisesinin çok eski olduğunu artık parçalanmaya başladığına şahid oluyorsunuz.

AFRİKA GEZİSİ
Afrika hakkında bir gerçek daha var ki okyanusa sınır olan Afrika ülkelerinden turizm çok yoğun şekilde yaşanıyor. İnsanlar sahillerde tatil yapmak için tonlarca para harcıyor. Bu gelirlerden yükselen ülke ekonomileri halka yansıyor mu peki? Tabi ki hayır. Örnek vermemiz gerekirse Kamerun ülke olarak birçok Afrika ülkesine göre çok zengin. Turizm geliri ve yer altı kaynaklarından gelire sahip ama Çad sınırına doğru gidildiğinde fakirlik alıyor başını gidiyor. Garve, Merve, Kousseri yani Logon şehirlerinde insanlar açlık ve susuzlukla mücadele ediyorlar. Başkentten Çad sınırına ortalama 1700 kilometre yolu 7 günde ancak gidebiliyorsunuz. Yağmurlar varsa zaten gitmek hayal bile değil.

AFRİKA GELENEKLERİ
Afrika gelenekleri olarak aratılmış ama aslında insanların düşüncesi Afrika’da insanlar insan yiyor mu bunu öğrenmek. Evet bazı bölgelerde yakın tarihe kadar insan yiyen kabileler varmış ama ülkeler kanun çıkartarak insan eti yemeyi yasaklamış. Günümüzde insan etinin yenmediği söyleniyor ama bu ülkeler ne kadar halkına sahip çıkıyor? Sözü ne kadar geçiyor belli değil! Ayrıca milyonlarca insan hala günde bir öğün yemek bulamadığı için kimin ne yediğini kestirebilmenin bir yolu da pek mümkün görünmüyor! Geleneksel dansları, dilleri vs. var. Bazı bölgelerde insanlar çıplak şekilde geziyorlar. Ellerinde mızraklarla hayvan avı yapıyorlar.

AFRİKA TARİHİ
Afrika’da gezerken yani benim gezdiğim kadarı ile 30 yıl önceye ait pek bir şey göremiyorsunuz! Herşey yeni ve tarihi kokan hiçbir mekan yok gibi. Tabi bazı bölgelerde belki bazı mezarlar olabilir ama tarihi eser diyebileceğimiz bir şey yok. Sömürgeden ve çöl hayatından yerleşik hayata sanki yeni geçilmiş gibi. Tarihleri hakkında Türkiye Büyükelçiliği çalışanlarına soru sorduğumda acı acı gülerek “burada tarih gördükleriniz” cevabını almıştım.

AFRİKA ÜLKELERİ VE BAŞKENTLERİ

ORTA AFRİKA
ÜLKE BAŞKENTİ
ANGOLA Luanda
KAMERUN Yaounde
ORTA AFRİKA CUMHURİYETİ Bangui
ÇAD N’Djamena
KONGO Brazavil
DEMOKTATİK KONGO CUMHURİYETİ Kinşasa
EKVATOR GİNESİ Malabo
GABON Libreville
SAO TOME VE PRİNCİPE São Tomé
KUZEY AFRİKA
ÜLKE BAŞKENTİ
CEZAYİR Cezayir
MISIR Kahire
LİBYA Trablus
FAS Rabat
SUDAN Hartum
TUNUS Tunus
BATI SAHRA El Aaiún
GÜNEY AFRİKA
ÜLKE BAŞKENTİ
BOTSVANA Gaborone
LESOTO Maseru
NABİMYA Windhoek
GÜNEY AFRİKA Bloemfontein Cape Town Pretoria
SVAZİLAND Mbabane
DOĞRU AFRİKA
ÜLKE BAŞKENTİ
BRUNDİ Bujumbura
KOMOR ADALARI Moroni
CİBUTİ Cibuti
ERİTRE Asmara
ETİYOPYA Addis Ababa
KENYA Nairobi
MADAGASKAR Antananarivo
MALAVİ Lilongwe
MAAURİTUS Port Louis
MOZAMBİK Maputo
RUANDA Kigali
SEYŞELLER Victoria
SOMALİ Mogadişu
TANZANYA Dodoma
UGANDA Kampala
ZAMBİYA Lusaka
ZİMBABVE Harare
BATI AFRİKA
ÜLKE BAŞKENTİ
BENİN Porto-Novo
BURKİNA FASO Ouagadougou
YEŞİLBURUN Praia
FİLDİŞİ SAHİLİ Yamoussoukro
GAMBİA Banjul
GANA Accra
GİNE Conakry
GİNE-BİSSAU Bissau
LİBERYA Monrovia
MALİ Bamako
MORİTANYA Nouakchott
NİJER Niamey
NİJERYA Abuja
SENEGAL Dakar
SİERRA LEONE Freetown
TOGO Lomé
AVRUPA SÖMÜRGELERİ
ÜLKE BAŞKENTİ
MADEİRA ADALARI (Portekiz) Funchal
MELİLLA (İspanya)
KANARYA ADALARI (İspanya) Santa Cruz de Tenerife ve Las Palmas de Gran Canaria
CEUTA (İspanya)
İLES EPARSES (Fransa)
MAYOTTE (Fransa) Mamoudzou
RUNİON (Fransa) Saint-Denis
SAİNT HELENA (Birleşik Krallık) Jamestown
BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TARAFINDAN TANINMAYAN DEVLETLER
ÜLKE BAŞKENTİ
Sahra Demokratik Arap Cumhuriyeti Layun/Bir Lehlu
Somaliland Hargeisa

Afrika hakkında yazılarımız devam edecektir. Yazılarımızı ve sosyal medyamızı takip etmeye devam ediniz.

Bir yanıt yazın