Afrika Ve Korona Salgını

Afrika ve korona salgını

Afrika Ve Korona Salgını:

AVRUPA ZORBALIĞI KORONA VİRÜS SALGINI İLE BİR KEZ DAHA YÜZÜNÜ GÖSTERDİ

Son yıllarda birçok ilacın klinik testlerinin Afrika’da yapıldığı biliniyor.

Bunun sebebi ise diğer ülkelerde yan etkiler ile karşılaşan insanların ciddi tazminat davaları açıyor olmaları.

Ama söz konusu Afrika olunca batı gaddar yüzünü hiç utanmadan tekrar tekrar gösterebiliyor.

Sömürgeden dolayı ana diller Fransızca olan Afrika ülkelerinde test amaçlı geliştirilen ilaçlar İngilizce tanıtımı ile kullanıcıya veriliyor ve bu öyle bir lanse ediliyor ki ilacı alan kişi sanki bir ayrıcalık yaşıyormuş hissi veriliyor.

Aldığı ilacın yan etkisi olduğu zaman maalesef bu kişi hiçbir şeyden haberdar olamıyor ve belki de hayatını bu sebeple kaybedebiliyor.

Ama korona salgını ile bazı Afrika ülkeleri bu oyunun farkına vardı ve sınırlarını çok önceden kapatıp salgının girmemesi için büyük mücadeleler verdi.

Mesela 2020 ocak ayında Çad’a yaptığımız ziyarette birçok tedbirin aldığını görmek bizi şaşırttı.

Ardından uçuşların kapanmaması ve diğer ülkelerden çok daha sonra aşırı tedbirlerle açılması Çad için büyük bir korunmaya vesile oldu.

Ekim 2020’de Çad’a tekrar gittiğimizde ise Afrika ve korona salgını na karşı ülkeye gelenlerin tamamı pozitif test sonucu göstermek zorundaydı ve eşyaları baştan aşağı ilaçlarla dezenfekte ediliyordu.

Başkentte maske takma zorunluluğu vardı ve sıkı bir şekilde uygulanmaya çalışılıyordu.

 

Bazı aktivistleri ise batının ilaç testlerini Afrika’da yapma taleplerine cevap olarak: Testinizi korkak liderlerimizin üstünde yapabilirsiniz diyerek tepkilerini gösteriyordu.

Batının dostluğuna güvenmemek gerektiğini maalesef en acı olarak Afrika kıtası yaşamıştır. Buna rağmen bazı ülkelere uyanırken birçoğu maddiyat karşısında halkını sahipsiz bırakabiliyor.

Allah sömürgeye karşı hepimize direniş ruhu versin.

Not: Sitemde Afrika ve diğer bir çok ülke hakkında merak edilen konuları yazmaya çalışıyorum. Buraya tıklayarak Afrika hakkında yazdıklarıma ulaşabilirsiniz.

Konu hakkında çektiğim videoya bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın