Afrika’da Anne Olmak

Afrika'da Anne Olmak

AFRİKA’DA ANNE OLMAK

Ekim ayında hayırseverlerin vesilesi ile toplam 34 su kuyusu açılışı için Afrika kıtasında bulunan Çad’da gittik.

2 misafirimizle birlikte Çad sahra çöllerinde başladık köyleri tek tek ziyaret etmeye.

Her köyde yeni bir heyecan, yeni sevinç gösterileri ile karşılaşarak su kuyusu açılışlarımıza devam ediyorduk. Tabi karşılaştığımız dram yüklü yaşantılar bir yandan bizleri üzüntüye boğarken azda olsa onlara hayatlarını kolaylaştıracak bir şeyler yapmanında sevincini yaşıyorduk.

Ama öyle bir durumla karşılaştık ki! o en üzücü anlardan biri oldu.

Su, yiyecek ve giyecek için yaşam mücadelesi veren insanların içerisinde bize doğru bir ümitle kucağındaki çocuğu ile gelen Afrikalı annenin çaresizliği bizleri derin düşüncelere itti. Afrika’da anne olmak ne kadar zor.

Su kuyusu açılışı için toplanmış mutlu kalabalığın içerisinde çekim yaparken bana doğru geldiğini gördüğümde ne yapacağımı şaşırdım ve birden onları çekmeye karar verdim. Ama çocuğun rahatsız olup ağlaması ile çekimi kısa tutup kadın ile aynı dili konuşamasam bile derdine ortak olmaya çalıştım.

O kadar zorluk içerisinde bedensel engelli olmak zor olsa bile engelli birinin annesi olmak kadar zor olamaz.

Normalinden fazla büyüyen başı ve bedeni ile hareket etmekte zorlanan bu bebek sömürgecilerin yada sömürgeci kuklalarının zerre miktarı umurlarında değil ama o gün bugündür benim Allah’tan bir çare göstermesini istediğim dualarımın arasındaki yerini alıyor.

AFRİKA’DA ENGELLİ BİR ÇOCUK SAHİBİ OLMAK (Afrika’da Anne Olmak)

Evet… Afrika’da Kadın Olmak başlıklı yazımda kadınların yaşadıklarını azda olsa anlatmaya çalışmıştım ama bu Afrikalı annenin neler yaşadığını anlatmaya ne yüreğim nede kelimelerim yeter.

Yazdıklarımdan okuduklarınız kadar ve kendi bildikleriniz ile bu annenin çektiklerini tefekkür edip halimize ne kadar az şükrettiğimizin farkına varmamız lazım.

Karşılaştığımız Afrikalı anne için maalesef elimizden hiç bir şey gelmedi ama bölge insanı için çok şey yaptık.

Kısaca SEVDER İle 1 Yıllık Afrika Faaliyetlerimiz

122 adet su kuyusu
15.650 adet Kur’an-i Kerim hediye dağıtımı
250 adet erzak paketi
261 adet yetim giydirme
1000 adet kurban hissesi, adak, akika ve şükür kurbanı kesimi

***

AFRİKA DÖNÜŞÜ YAŞADIKLARIM

Afrika’ya her gidip geldiğimde evde kullandığımız çeşmeyi kullanmakta zorlanıyorum. Abdest alırken bile önümden akıp giden su kalbimi burkuyor. Afrika’da insanlar su buldukları yerde bile ibrikleri kullanarak abdestlerini alıyor ellerini öyle yıkıyorlar. Su kuyusundan direk abdest alan veya elini yıkayan kimseyi pek göremezsiniz.

This entry was posted in Blog and tagged .

Bir yanıt yazın