Afrika’da Kadın Olmak

Afrika'da Kadın Olmak

Afrika'da Kadın Olmak

Afrika’da Kadın Olmak Hiç Bir Şeye Benzemiyor

Her yerde olduğu gibi Afrika’da da kadın olmak beraberinde birçok zorluğu getiriyor.

İnsan cinsiyetini kendisi seçemediği gibi dünyaya geldikten sonra imtihan olacağı gerçeğinide değiştiremiyor.

Afrika’da gözlerini güne açan kadınlar ilk iş olarak su telaşına düşüyorlar. Pazarın kurulduğu günse kalkar kalkmaz ilk iş en az 4 saat yürüme mesafesindeki çarşıya doğru yürümek oluyor.

Günlük Yorucu SU Serüveni

Evlerinde su akan bir çeşme yok demek isterdim ama büyük bir çoğunluğunun evleri bile yok. Çalıdan yapılan derme çatma barınaklarda hayatlarını sürdüren Afrikalı kadınlar günün ilk ışıkları süzülmeden su için yollara düşüyorlar. Kimisi katırlarla kimisi el arabası ile. Araçları değişse de menzil hep aynı: Yağmur sularının biriktiği çamurlu kirli su.

Yılda belli zamanlarda yağan yağmur çölün farklı bölgelerinde birikiyor ve insanların kullanımına sunuluyor. Sular bittikçe yada yere çekildikçe su birikintilerinin yerleri de o kadar uzaklaşıyor. En iyi ihtimalle günde 4 saat yol yapıp su bulan Afrikalı kadınlar sevinç içerisinde evlerinin yolunu tutuyorlar.

Buldukları suyun sağlık koşullarına uygun olup olmadığının pek önemi yok! Önemli olan su bulmak ve susuzluktan ölmemek. Sağlık koşullarına uygun olmayan suyun hasta ettiği çocuklar hiçte azımsanmayacak boyutta. Burada annelerin karşısına iki tercih çıkıyor; Ya çocukları susuzluktan ölecek ya da içtikleri kirli su ile hastalık riskini alacaklar.

Tabi ki hepsi hastalık riskini göze alarak onca zahmet ile getirdikleri suyu evlatlarına içiriyorlar.

Su kuyusu açtığımız bir köyde kendi imkanları ile kazıkları bir kuyudan su çekmiştik! Eğer köylüler dikkat etmeseydi suyun içerisinden çıkan akrep içimizden birisini sokmuş olacaktı.

Çarşı Yolu Düz Gider

Afrika’da çarşıya gitmekte genelde kadınların işi. Eğer pazarın kurulduğu günse kadınların bir kısmı su yerine çarşı yoluna düşüyorlar. Kendi imkanları ile yılın sadece 2-3 ayında yaptıkları tarımdan elde ettikleri ürünleri pazara götürüyorlar yada ağaçlardan topladıkları tahta parçalarını kafalarının üzerilerinde taşıyarak en az 4 saat yolu üşenmeden yürüyorlar. Bizim araba ile 2 saatte gittiğimiz ve bazende 4 saatte gittiğimiz bölgelere kafalarının üstlerindeki odunları taşıyarak gidiyorlar. Kazandıkları para ne kadar dersiniz? Hiç. Belkide odun yerine birkaç domates yada herhangi bir sebze almaktan öte bir şeyler olduğunu sanmıyorum.

Devlet Dairelerinde Kadın Olmak

Afrika Çad’da gezme iznimizi almak için gittiğimiz devlet dairesinde çalışanların büyük bir kısmı kadındı. Başkentte sokaklarda motorla gezen kadın sayısı da hiç azımsanmayacak kadar fazlaydı. Başkentte kadınlar biraz daha fazla hayatın içerisindeler ama şehir dediğimiz alan o kadar az ki Türkiye’nin iki katı büyük yüz ölçümüne sahip Çad’da belkide ülkemizde küçük bir şehirde olan kadar yol bile yoktur.

Devlet dairesindeki kadınlarda dikkatimi çeken husus ise gördüğüm kadarı ile hepsinin Hristiyan olmasıydı. Tabi Müslüman olanlarda vardır ama bizim işlem yaptığımız binada durum buydu.

Eğitimde Kadın Olmak

Gitmiş olduğum Kamerun’un kuzeyi ve Çad’ın genelinde sokaklar ve ağaç gölgeleri medreselere çevrilmiş durumda. Müslümanlar Arapça öğreniyor ve hafızlığa çok önem veriyorlar. Erkek çocukları kadar kız çocukları da bu eğitimleri alıyorlar. Okullarda ise durum yine aynı. Fakirlik imkansızlık sınırsız denecek kadar büyük ama eğitim imkanı erkek kız herkese sunuluyor.

Afrika ziyaretlerimiz ve çalışmalarımız devam ediyor. Su kuyusu, Kur’an dağıtımlerı, erzak paketleri ve kurban kesimleri yapıyoruz. Destekleriniz için bana WhatsApp üzerinden yazabilirsiniz yada SEVDER facebook sayfamızı takip edebilirsiniz.

https://www.facebook.com/sevderinsaniyardim/

Aşağıda gördüğünüz kareler eğitim almaya devam eden Afrikalı kadınlara ve kız çocuklarına ait fotoğraf kareleri.

Not: Afrika yazılarım devam edecek. Afrika’da kadın olmak zor ama sömürge altında yaşamak daha da zor.

Bir yanıt yazın