İnsan Neden İyilik Yapar?

7 Şubat 2019 çarşamba günü Barış Radyo Genel Yayın Sorumluluğunu üstlenmiş değerli Hatice Atasoy hanımın daveti üzerine eşim Nesibe Doğruyol ile birlikte Zehra Atasoy’un sunduğu İyilik Vakti programına katıldık.

Dinleyenler beğendi mi bilmiyorum ama bizim için heyecan verici ve faydalı bir program oldu. Tekrar Barış Radyoya teşekkür ederim.

İzlemek isterseniz linki aşağıda paylaşıyorum.

***

Program sunucusu Zehra hanım “İnsan neden iyilik yapar?” diye sorarak programa başladı.

İşin gerçeği direk bu soruyu kendime hiç sormamıştım ve hazırlıksız yakalanmıştım. Ama hayır işlerinin içerinde koşturan birisinin bu soruya mutlaka bir cevabının olması gerekiyordu. Bende fazla düşünmeden kalbimden ve zihnimden geçenleri uzatmadan dilimden dökmeye başladım.

İnsan neden iyilik yapmalı?

Elbetteki Rabbimizin rızasını kazanmak için yapmalı. Ama bunun yanında aslında kendisi için iyilik yapmalı. Çünkü şunu hissediyorum ki insan iyilik yaptığı zaman kalbinde bir huzur oluşuyor. O huzur maddi-manevi kir ve hastalıkları temizleyip insanın içini huzur ile dolduruyor. Sonucunda iyilik yapan insan kendisini aynı zamanda tedavide etmiş oluyor.

İnanmazsanız birde bu duygu ve düşünceler ile bir iyilik yapmayı deneyin.

İhtiyaç sahibi birisini gördüğünüzde ona yardım eli uzatınca ne hissediyorsunuz? düşünün.

Sanki üstünüzden ağır bir yük gitmiş gibi hissediyorsunuz değil mi? Ve kalbinizde bir şeyler yapabilmiş olmanın huzurunu…

Çok zor şartlarda yaşam mücadelesi veren bir çocukla karşılaştığınızda, videosunu izlediğinizde nasıl hissediyorsunuz?

Kalbiniz hüzünleniyor ve gözleriniz yaşarıyor değil mi?

İşte buda bir çeşit kalp tedavisidir. Kalpteki ve gözdeki pasların akması ile gönlünüz vicdanınız temizleniyor. Hele ki bu tedaviyi birde sürekli iyilik yaparak pansuman ettiğiniz zaman gerçekten ruh ve beden sağlığınız daha iyi bir hale geliyor.

Bakın bu konuda Peygamberimiz sav. ne demiş?!

“Şunu iyi bilin ki, insan vücudunda küçük bir et parçası vardır. Eğer bu et parçası iyi olursa, bütün vücut iyi olur; bozulursa, bütün vücut bozulur. İşte bu et parçası kalbdir.”  (Buhari)

 

https://www.facebook.com/BarisRadyo104.8/videos/2688501361190361/?hc_ref=ARRvu_C4v7AtsI4woPDwjcujpK-ICErIylgAHkG3_a9JyCwX1h1aDi8Fu363CRT4ZC4

Bir yanıt yazın