İslam Dünyası Deyince

İslam dünyası başlığı her zaman ilgimi çeken konuların başında gelmiştir.

İslam dünyası ile alakam Bosna‘daki katliamlarla başladı diyebilirim. Her akşam ana haber bültenlerinde Müslüman kardeşlerimizin katliam haberleri ile üzülüyor ve onlara en kalbi duygularla dualar ediyorduk. Namazlarımızda dualar edip maddi ve manevi yardımlar için mücadele ediyorduk. Tabi o zaman yaşım küçük olması nedeni ile çok fazla bir şey yapamadım ama safım her zaman belliydi.

İslam Dünyası ve Bosna Savaşı

Bu arada şöyle bir detayı atlamamak lazım. İslam dünyası deyince akla nedense hep bombalanmış, yakılmış ve yıkılmış ülkeler geliyor. Bosna, Çeçenistan gibi.

Çeçenistan’da yakından takip edip yardım etmek için mücadele ettiğim ülkelerden bir tanesidir. Rusların yerle bir ettiği şehirlerimiz ve kıyılan milyonlarca insan hayatı kalbimizi hala kanatıyor.

İslam Dünyası ve Çeçenistan Savaşı

Bu yazımda İslam dünyası dendiğinde aklıma gelen düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.

Dediğim gibi bu iki kelime (İslam dünyası) zihinlerimizde hep savaşla canlanıyor.

Doğu Türkistan, Afganistan, Arakan, Keşmir, Irak ve onlarca ülkemiz.

Peki İslam dünyası deyince neden akla Suudi Arabistan gibi zengin ülkeler gelmiyor! Hatta yakın tarihe kadar Türkiye bile akla gelmiyordu. Hadi Türkiye yüzünü batıya dönmüş laik ve dindarlara baskı kuran bir ülkeydi. Suudi Arabistan neden? Sanırım mazlumlar katledilirken düşmandan yana olmasından başka neden aramaya gerek yok.

İslam dünyası dediğimizde bile maalesef param parça olmuş coğrafya parçaları görüyoruz. Birlik olmadığı için leşe üşüşen leş kargalarının hedefinden kurtulamayan coğrafyamız.

İslam dünyası ne kadar birlik olmayı gerektiren bir kavram olsa da maalesef darma dağın olmuşluğun gölgesinde kan ağlıyor.

Allah bizlere birlik ve beraberlik nasip etsin. Bu yolca mücadele edip kazananlardan olmak duası ile.

İslam dünyası hakkında sitemdeki diğer içerikler için tıklayın.

Wiki: İslam dünyası veya Müslüman dünyası, İslami bir devlet yapısına sahip ülkeler ile birlikte nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan ülkelerin tümünü ifade eden bir kavramdır.

Bir yanıt yazın