Şarapta Markalaşmak

Ak Parti İzmir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci ilk olarak şunu demişti;

“Ben İzmir şarabını uluslararası marka yapmak istiyorum.”

Sonrasında ise

“Bu bir üründür, bir sanayidir, bir ticarettir, bu bir ekonomidir. Sonuçta ben dini kimliği, kişiliği olan bir müftü değilim. Diyanet İşleri Başkanı değilim. Orası beni hiç ilgilendirmez” dedi.

Yani yükselişi şarapta markalaşma olarak algılayan bir belediyecilik ile karşı karşıyayız. İzmirliler tercihini ne yönde yapacaklar bilmiyorum ama içki dinimizde haram olduğunda ihtilaf edilmeyen bir günahtır. Ve “İçki tüm kötülüklerin anasıdır” der Peygamberimiz sav.

Buna rağmen Zeybekci’in “…bir müftü değilim. Diyanet İşleri Başkanı değilim. Orası beni hiç ilgilendirmez” demesi hiç tutarlı değil.

Rabbimiz haramları müftüler yada Diyanet İşleri Başkanı için belirmemiş aksine tüm MÜSLÜMANIM diyen insanların uyması için apaçık bir şekilde Kur’an’da belirtmiştir.

Ne yazık ki bazı kesimlerin gönlünü almak için yapılan hataların, verilen tavizlerin ardı arkası kesilmiyor.

Evet… Ak Parti İslami bir parti olmadığını söylüyor olabilir,

Evet… Ak Parti adayları İslami kimliklerinin olmadığını söylüyor olabilir,

vs… vs… ama Ak Parti Müslüman olduğunu söyleyen insanlar tarafından yönetilmiyor mu? Yada Türkiye’de insanların yüzde kaçı Müslümandı? % 99 muydu?

Yani istatistiklerde bir hata olduğunu kabul ediyorum. Kesinlikle % 99 hatalı bir sonuç. Lakin bu ülkede kendisine Müslüman deyip içkinin haram olduğunu bilmeyen yoktur. Haram olduğunu bildiği halde içen sayısı yüzdelik olarak %99’dur.

Aklıma bir fıkra geldi…

Temel Avrupa’dan uçakla geliyormuş. Yanına bir yabancı oturmuş.

Temel bu… durur mu? Adamı Müslüman yapmaya karar vermiş.

Temel: Kardeşim seni Müslüman olmaya davet ediyorum!

Adam: Ben Müslüman olamam.

Temel: Neden?

Adam: Ben zina ederim. Vazgeçemem.

Temel: Ya sorun değil bende arada bir kaçamak yaparım.

Adam: Ama ben içkiyi de seviyorum ve bırakamam.

Temel: Ya o sorun değil. Haram ama bende içiyorum. Bir şey olmaz.

Adam: Oooo desene… Ben Müslüman olmuşumda haberim yokmuş…

Maalesef ülkemizdeki Müslümanlık anlayışı bu halde.

Adam İzmir’de içki içmeyi seven MÜSLÜMANLARIN !!! gönlünü kazanabilmek için şarap siyaseti yapıyor. Ve tepki geldiği zamanda “ben müftü değilim” diyor.

Doğrusu bir şeyi merak ettim! Bu adam dini bir mesel olduğunda da “benim dedem de hacca gitti” diyor mu?

Neyse… Herkes tercihinde özgür. Yaptıklarının hesabını Allah’a verecek. Bize düşen yapılan yanlışın ne olduğunu söylemek. Sonuçta kimseyi zorlayıcı değiliz.

Konu hakkında bir kaç ayet:

Bakara Suresi, 219. ayet: Sana içkiyi ve kumarı sorarlar. De ki: “Onlarda hem büyük günah, hem insanlar için (bazı) yararlar vardır. Ama günahları yararlarından daha büyüktür.” Ve sana neyi infak edeceklerini sorarlar. De ki: “İhtiyaçtan artakalanı.” Böylece Allah, size ayetlerini açıklar; umulur ki düşünürsünüz;

Maide Suresi, 90. ayet: Ey iman edenler, içki, kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak şeytanın işlerinden olan pisliklerdir. Öyleyse bun(lar)dan kaçının; umulur ki kurtuluşa erersiniz.

Maide Suresi, 91. ayet: Gerçekten şeytan, içki ve kumarla aranıza düşmanlık ve kin düşürmek, sizi, Allah’ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık vazgeçtiniz değil mi?

Bir yanıt yazın