Uzun Yürüyüş / Orhan Çam

Adana’da bir taziye evinde tanışma imkanımız olan Orhan Çam ağabeyin yazar olduğunu daha sonrasında sosyal medyada yeni çıkarttığı İRTİCACI kitabının tanıtımını gördüğümde öğrenmiş oldum.

İrticacı kitabını almak için internetten araştırırken daha önceden yazmış olduğu Uzun Yürüyüş isimli kitabı ile karşılaştım. Ama satışta yoktu. Facebook‘tan kendisine sordum ve sağ olsun kendisi için ayırmış olduğu bir kaç tane kitaptan birisini bana çok güzel bir not yazıp imzalayarak yolladı.

Orhan Çam imzalı kitap

Şuan Orhan ağabeyin Uzun Yürüyüş isimli romanını okuyorum. Önsöz olmadan başlayan kitap birçok okurunun hoşuna gidecektir diye düşünüyorum.

Mekandan mekana geçişlerin yapıldığı romanda bir bakmışsınız bir karı-koca diyalogu içerisindesiniz bir bakmışsınız gelin-kaynana ve bir bakmışsınız iki arkadaşın ailevi sıkıntılarının çözümünün nasıl olacağı hakkında diyalogların içerisindesiniz. Ve bütün bunların hepsi birbiri ile bağlantılı olarak tam hayatın orasında yaşanan örnekler.

Dünya Bizim sitesinde kitap hakkında yazılmış şu satırlarda kitap hakkında açıklayıcı bilgiler içeriyor;

Bu memlekette 28 Şubat süreci ile ilgili olarak hemen herkes konuştu. Bir kesim insan hariç: O süreçte tutuklanan, işkence gören ve hapis yatanlar. Durup dururken neden bu insanları gündeme getirdiğimizi merak edenler olacaktır. Belki de en fazla vefalı olmamız gerekirken en az vefa göstermiş olmamızın verdiği bir vicdan azabı sebebi ile bu insanları gündeme alıyoruzdur.

Orhan Çam’ın Uzun Yürüyüş’ü tarihe düşülen bir not

Bu insanların yaşadıklarını kitaplaştırmaması gerçek anlamda bir kayıp. Fakat istisna şahsiyetler o günlerde yaşadıklarını kitaplaştırıp tarihe not düşmüşlerdir. Bu güzel insanlardan biri de Orhan Çam’dır. Maraş’ta tutuklanıp, uzun süre hapis yatan bu güzel insan yaşadıklarını Uzun Yürüyüş adlı roman ile tarihe not düşme vazifesini yerine getirdi.

Mayıs 2004’te Misyon Yayınları’ndan çıkan bu kitap, o dönemin sessiz mazlumlarının yaşadıklarını ayrıntıları ile ele alıyor. Özellikle ruhî yönden yaşanılan kırılmaların ne denli büyük bir deprem etkisi yaptığı açıkça görülebiliyor. O süreçte mağdur olan insanların aileleri ve yakın çevrelerinin yaşadığı sıkıntı ve handikaplar kitapta özellikle göze çarpıyor.

Orhan Çam
Uzun Yürüyüş hakkında paylaşımım:
Dün bilmeyenlere bugünse unutanlara ahlaki değerlerimizi anlatan eskimeyecek bir roman. Şuan baskısı yok ama yazarı Orhan Çam ağabeyden rica ettim kendisi için ayırdığı bir kaç kitaptan birini bana yolladı. İnşaallah yeni baskısı çıkar ve okumamış olanlara okumak nasip olur. Rabbim emeklerinden dolayı razı olsun ve sadakayı cariye saysın.
Orhan ağabeyin İRTİCACI isimli kitabının da siparişini verdim. İnşaallah onu da okumak ve hakkında bir şeyler yazmak kısmet olur.
Dikkat çekici ve faydalı paylaşımlar yaptığı Facebook sayfasını takip etmenizi tavsiye ederim.

Bir yanıt yazın