Abdi İpekçi’nin Kaleminden AFRİKA

Abdi İpekçi / Afrika

Abdi İpekçi / AFRİKA hakkında şuan için çok fazla bir bilgiye sahip değilim ama Afrika hakkında yazılmış kitapları incelerken onun adına rastladım.

1958 yılında Afrika’ya gittiğini ve bölge hakkında Milliyet gazetesinde yazılar yayınladığını öğrendim. Aynı yazılarla derlenmiş birde kitabı olduğunu gördüm.

Tabi bölge hakkında kitap almışken eski yeni ve yerli yabancı yazarları da okumanın faydalı olacağını düşünerek aldım.

Şuan Abdi İpekçi’nin yazmış olduğu AFRİKA isimli kitabı okuyorum ve beklediğimden daha güzel bir uslüpla yazılmış olduğunu belirtmek isterim.

Yazılanların üzerinden bunca yıl geçmesine rağmen 2018 yılında bölgeye gitmiş biri olarak pekte birşeyin değişmediğini söylesem çok iddalı bir şey söylemiş olmam.

Hatta bölge hakkında arkadaşlarımla sohbet ettiğimde “100 yıl önce bizimde köylerimiz belki aynıydı ama Afrika’nın 100 yıl içinde toparlanabileceğini sanmıyorum ve öyle bir ışık görünmüyor” diyorum.

Sömürge kan emici vampir gibi beyin hücrelerinin en ücra köşelerine kadar işlemiş Afrikalı kardeşlerimizin. Bir şeyleri değiştirebileceklerine toplum olarak inanmaları bayağı uzun yıllar alacak gibi görünüyor.

Bize düşen bu sürecin olduğunca hızlı bir şekilde ilerlemesine vesile olmak. Bundan dolayı insani yardımın yanı sıra eğitim alanında da bölgede faaliyetler yürütmeye gayret ediyoruz.

Sonuç olarak konuya dönecek olursak herkese Abdi İpekçi’nin Afrika isimli kitabını okumasını tavsiye ederim. Bölge hakkında güzel ip uçları edinebileceğiniz gezi rehberi gibi.

ABDİ İPEKÇİ KİMDİR? Kim Öldürdü?

Bu arada bu yazıyı yazmadan Abdi İpekçi hakkında internetten kısa bir araştırma yaptım. Ülkemizde uzun süren yasaktan sonra açılan Vikipedi’de kısa bir yazı okudum. İpekçi bir suikaste kurban gidiyor. Suikastçisi de Mehmet Ali Ağca. Ağca kimdir? Ne iş yapar daha tam çözülmüş değil ama benim içimde İpekçi hakkında daha fazla araştırmalar yapma isteğinin doğmasına vesile oldu.

Abdi İpekçi / AFRİKA

Not: Sitemde Afrika ve diğer bir çok ülke hakkında merak edilen konuları yazmaya çalışıyorum. Buraya tıklayarak Afrika hakkında yazdıklarıma ulaşabilirsiniz.

AH AFRİKA AHHH / Metin DOĞRUYOL

2018 yılından beri 2-3 aylık aralıklarla Afrika’ya gidiyorum. Sadece gitmekle kalmayıp bölge hakkında merakım artıkça okumalar ve internet üzerinden araştırmalar yapıyorum.

Bölgeye uçan THY ekibi 1 hafta Çad’da kalmak zorunda olduğu için onların bile konu hakkında görüşlerini almak için bazen fırsatlar buluyorum.

Sonuç şudur diyebileceğim kadar basit bir sonuca ulaşamadım.

Ama Afrika gelişmişinden en geri bırakılmış ülkesine kadar sömürgeden nasibini almış ve kendi yöneticilerinden çektikleri kadar belki de sömürgecilerden çekmemiştir. Bu makus talihleri belki de değişmeye başladı ve dualarımızla daha da iyi bir hale dönecektir diye dua ediyorum.

Eğer birlik olup ihtilafa düşmeselerdi hiç bir batılı güç onları sömürmeye güç yetiremezdir. Köle ticareti hakkında araştırmalar yaptıkça batılılardan çok Afrikalı kabile liderlerine kızıyor ve yöneticilerine buğzediyorum.

Bir yanıt yazın