Abdi İpekçi’nin Kaleminden AFRİKA

Gülcan Özer’in İcadı: Evliliğin Günahları
4 Mart 2020
Batının Değişmeyen Geleneği: DARBE
11 Mart 2020

Abdi İpekçi’nin Kaleminden AFRİKA

Abdi İpekçi hakkında şuan için çok fazla bir bilgiye sahip değilim ama Afrika hakkında yazılmış kitapları incelerken onun adına rastladım.

1958 yılında Afrika’ya gittiğini ve bölge hakkında Milliyet gazetesinde yazılar yayınladığını öğrendim. Aynı yazılarla derlenmiş birde kitabı olduğunu gördüm.

Tabi bölge hakkında kitap almışken eski yeni ve yerli yabancı yazarları da okumanın faydalı olacağını düşünerek aldım.

Şuan Abdi İpekçi’nin yazmış olduğu AFRİKA isimli kitabı okuyorum ve beklediğimden daha güzel bir uslüpla yazılmış olduğunu belirtmek isterim.

Yazılanların üzerinden bunca yıl geçmesine rağmen 2018 yılında bölgeye gitmiş biri olarak pekte birşeyin değişmediğini söylesem çok iddalı bir şey söylemiş olmam.

Hatta bölge hakkında arkadaşlarımla sohbet ettiğimde “100 yıl önce bizimde köylerimiz belki aynıydı ama Afrika’nın 100 yıl içinde toparlanabileceğini sanmıyorum ve öyle bir ışık görünmüyor” diyorum.

Sömürge kan emici vampir gibi beyin hücrelerinin en ücra köşelerine kadar işlemiş Afrikalı kardeşlerimizin. Bir şeyleri değiştirebileceklerine toplum olarak inanmaları bayağı uzun yıllar alacak gibi görünüyor.

Bize düşen bu sürecin olduğunca hızlı bir şekilde ilerlemesine vesile olmak. Bundan dolayı insani yardımın yanı sıra eğitim alanında da bölgede faaliyetler yürütmeye gayret ediyoruz.

Sonuç olarak konuya dönecek olursak herkese Abdi İpekçi’nin Afrika isimli kitabını okumasını tavsiye ederim. Bölge hakkında güzel ip uçları edinebileceğiniz gezi rehberi gibi.

ABDİ İPEKÇİ KİMDİR? Kim Öldürdü?

Bu arada bu yazıyı yazmadan Abdi İpekçi hakkında internetten kısa bir araştırma yaptım. Ülkemizde uzun süren yasaktan sonra açılan Vikipedi’de kısa bir yazı okudum. İpekçi bir suikaste kurban gidiyor. Suikastçisi de Mehmet Ali Ağca. Ağca kimdir? Ne iş yapar daha tam çözülmüş değil ama benim içimde İpekçi hakkında daha fazla araştırmalar yapma isteğinin doğmasına vesile oldu.

Bir cevap yazın