Bu Kadar Fatura Yetmiyor! Birde Netflix Çıktı?

Not: Netflix ile ilgili bir yotube video izlemek içim tıklayın.

Dünya genelinde yaşanan savaşlar ve çeşitli bölgelerdeki çatışmalar ekonomik olarak etkilerini iyiden iyiye hissettirmeye başladı.

Elektrik, su, telefon, internet ve doğalgaz faturaları insanların canını iyice yakmaya başlamıştı ki artık tek fatura ödenen giderlerin bunlarla sınırlı olmadığını iyiden iyiye fark eder olduk.

İnternetin hayatımızı ele geçirmesiyle birlikte bu platformda da almak zorunda kalınan uygulamaların faturaları artık iyice göze batmaya başladı.

Başlıkta sadece netflix ‘i yazmış olabilirim ama aylık ücretle hizmet veren uygulamaların sayısı sonsuz desem abartmış olmam.

İngilizce eğitim uygulamaları, sesli kitap uygulamaları, grafik/video uygulamaları. Uygulamaları da uygulamaları. Eh birde yine sonsuz diyebileceğim oyunlar var.

Genç evladı olanların ciddi sıkıntılar yaşayacağı mecralar. Hele ki birde ücretli uygulamalara alışıldıysa vay ki vay…

Ben çok şükür bugüne kadar hiçbir uygulamanın ücretlisini kullanmayı gerektirecek kadar bağımlısı olmadı. Ama sosyal medyada hangi videoyu izlesem, hangi paylaşıma baksam çılgınlar gibi “bu filmi netflix ‘ten izleyebilirsiniz” diyenlere şahit oluyorum.

Üstelik her filmi de tek bir platformdan izleyemiyorsunuz. Birçok film başka başka platformlardan ücreti olarak sunuluyor. Tamam, her şeyin bir bedeli var ama günümüz ekonomisinde artık kendimize bir çeki düzen verip masrafları kısmanın zamanı da çoktan geçmiş durumdayız. Hız ve hazdan uzak bir hayata geçmemiz gerekiyor.

Tekrar Netfilx ‘e gelecek olursam! Ben ücretinden dolayı değil de filmlerin içeriklerinin ahlakımıza, kültürümüze, dinimize aykırı işleri çok doğal olarak yapıp normalleştirmeye çalıştıkları için abone olmuyorum. En azından paramın bu işe azda olsa vesile olmasını kesinlikle istemiyorum. Kimsenin de olmaması gerektiğini düşünüyorum. Varsın orda yayınlanan filmleri izlememiş olalım. Ne olacak? Sanki izlediğimiz film başı madalyon mu veriyorlar. 🙂

BEN GERİCİ MİYİM?

Zaten film izleyip günaha girmemekte pek mümkün değil. Evet bu görüşümden dolayı bazıları bana gerici diyebilir. Haklılarda. Ben bu konuda gericiyim. Hem de çok gericiyim. Toplum olarak yediğimize, içtiğimize, izlediğimize, gittiğimiz mekanlara vs. kısaca her şeye dikkat edip helalin peşinden koşmak zorundayız.

Ama ahir zamanda yaşamakta hiç kolay değil. İnsanlar ister istemez günaha girebiliyor. Neyin günah olduğunu yada olmadığını karıştırabiliyor.

Dini bir film deyip izlenen bir filmde bile günah sayılabilecek sahneler olabiliyor.

İşin özü Peygamber sav. gibi gün içerisinde onlarca defa tevbe etmek en doğrusu.

Birde israftan kaçınırsak Rabbim bize tekrar bereketi nasip edecektir.

Rabbim bizlere iman üzere yaşayıp iman üzere ölmeyi nasip etsin.

Netflix ‘le ilgili çok daha tehlikeli ve derin konular elbette var. O konuları hakkında da yazmaya devam edeceğim inşaallah.