Cafer b. Ebu Talib’in Cahiliyeyi Tasviri ve İslamı Tarifi

Arkadaşlarımla günde en az 5 sayfa kitap okuma kampanyamız devam ediyor. Mutlaka sizde böyle bir etkinliğe katılmalısınız. Teşvik edici oluyor. Ayrıca okuyup faydalı olabileceğini düşündüğünüz yerleri sosyal medya üzerinden paylaşarak insanlara ulaştırabilirsiniz.

Yaşadığımız topluma yeni bir şeyler katmak ümidi ile.

Cafer b. Ebu Talib (ra.) kimdir?

Peygamber sav.’in amcası Ebu Talib’in oğludur. Ali ra.’ın kardeşidir.

Peygamberimiz sav. Mekke içerisinde yaşanan zorlukları aşabilmek için sahabelerini çeşitli bölgelere gönderiyordu. Bunlardan biriside adil kral olarak tanımladığı Necaşi’nin ülkesi Habeşistan’dır.

Bugün birçok Müslüman davası için evine yakın sohbet ortamlarına bile gidemezken yıllardır okuduğumuz siyer kitapları bizlere dinimiz uğrunda ne sıkıntılar yaşandığını sürekli hatırlatıyor.

İşte bu zorlu yıllardan bir kıssa daha.

Cafer b. Ebu Talib (ra.) Habeşistan Kralının Karşısında

Cafer b. Ebu Talib (ra.) Habeşistan’na sığındıklarında Mekkeli müşriklerin girişimleri ile kralın huzuruna çağırılıyor.

Dehşet bir durum. Düşünsenize yabancı şube bile çağırdığında ülkemizdeki muhacirler ne oldu diye endişe ederken direk kralın kendisi tarafından çağrılıyorsunuz.

Ne yiğit ki lafı eğip bükmeden haykırmış ve tarihteki hak ettiği yerde hala onu okuyup gururlanıyoruz.

Ey kral! Cahil bir toplumduk. Putlara tapar, leş yer, fuhuş yapar, akrabalarla ilişkiyi keser ve komşuya kötülük ederdik. Kuvvetlilerimiz zayıflarımızı ezerdi. Bu haldeyken Allah’u teala içimizden nesebini, dürüstlüğünü, güvenilirliğini ve iffetini bildiğimiz bir peygamber gönderdi. O bizi Allah’a davet etti. O’nu birlememizi ve O’na ibadet etmemizi emretti. Bizim ve atalarımızın tapındığı taşlardan ve putlardan uzaklaşmamızı emretti. Doğru söz söylememizi, emanete riayet etmemizi, akrabalık bağlarını korumamızı, komşulara karşı iyi davranmamızı, haramlardan ve kan dökmekten el çekmemizi bize emretti. Fuhuştan, yalan söylemekten, yetim malı yemekten ve iffet sahibi kadınlara iftira atmaktan bizi men etti. Bize yalnızca Allah’a ibadet etmemizi, O’na hiçbirşeyi ortak koşmamamızı emretti. Bizde onu tasdik ettik. Ona inandık ve Allah’u teala’dan getirdiği hususlarda ona tabi olduk. Yalnızca Allah’ ibadet ettik, O’na hiçbir şeyi ortak koşmadık. Allah’u teala’nın bize haram kıldığını haram, helal kıldığını helal kabul ettik. Kavmimiz bize düşman oldu. Bize işkence ederek dinimizden döndürmeye çalıştılar. Allah’u teala’ya ibadetten alıkoyup putlara tapıntırmaya çalıştılar. Daha önceden helal gördüğümüz pis şeyleri tekrar helal görmemizi istediler.

Bize işkence etmeye, zulmetmeye ve sıkıntı vermeye devam ettiler. Bizimle dinimiz arasına girmeye çalıştılar. Biz de senin ülkene sığındık. Seni diğerlerine tercih ettik. Senin ülkende olmayı istedik. Senin ülkende zulme maruz kalmayacağımızı umuyoruz ey kral.

Bu kıssa ve daha birçok ayrıntı için Hasan en-Nedvi’nin SON PEYGAMBER isimli kitabınızı okumanızı tavsiye ederim. Kitap sade ve fazla detaylara inmeden Peygamberimiz sav.’in hayatını anlatıyor. Sahabe kıssaları da kitabın ara sayfalarında okumanızı bekliyor. Akıcı bir şekilde sıkılmadan okuyacağınız bir kitap.

Tabi siyer bilginizin gelişmesi için çok daha kapsamlı ve ciltlerle yazılmış eserleri de okumayı ihmal etmeyin. Hayatı en çok yazılan ve okunan kişinin Peygamberimiz sav. olduğunu düşünüyorum. Buna rağmen hala okumadıysanız daha fazla geç kalmayın. Bir çok kaynaktan farklı farklı yazarlardan okuyun. Emin olun her birinden farklı farklı detayları öğrenecek ve imanınız sürekli artacak.

Allah bizlere iman üzere yaşayıp iman üzere ölmeyi nasip etsin.

Selam ve dua ile.

Bir yanıt yazın