İlk Kaşif Değil İlk İşgalci: Kristof Kolomb

Kristof Kolomb’un tuttuğu günlükler ve yazdığı mektuplar, içinde bulunduğu psikolojiyi ele veriyor.
“Bu insanlar ne herhangi bir mezhebe bağlılar ne de puta tapıyorlar. Kötülüğü tanımıyorlar, birbirlerini öldürmeyi bilmiyorlar. Hiç silahları yok. Silah taşımıyorlar. Silahın ne olduğunu da bilmiyorlar. Onlara bir kılıç gösterdim, keskin tarafından tuttular ve ellerini yaraladılar.”
“Son derece sade, dürüst ve aşırı düzeyde eli açık insanlar. Herhangi birinden, sahip olduğu bir şey istenince, hemen veriyorlar. Başkalarına olan sevgileri, kendi özlerine olandan çok daha fazla.”
“Bunlardan çok iyi hizmetkâr olur. Sadece elli adamla bütün bu yerlilerin hepsine kolayca boyun eğdirebiliriz ve her istediğimizi yaptırabiliriz.”
#alıntı

Amerikayı Keşfeden İlk Kişi: Amiral Zheng He

Amiral Zheng HeŞuan ki Yunna eyaletinde 1371 yılında doğan Amiral Zheng He’nin gerçek adı “Ma Sanboa” idi, Zheng HeHui kökenli bir Müslüman Çinli ailenin oğlu olup Yunnan’ın ünlü valisi, bugünkü Özbekistan sınırları içindeki Buhara’dan Seyyid Eclel Şems el-Din Ömer‘in altıncı kuşaktan torunudur. Soyismi olan “Ma” Şems el-Din’in beşinci oğlu Masuh’dan gelmektedir. 

1381 yılında babası öldüğünde, Kuzey Yuan Hanedanlığı egemenliğinde ki Yunna Ming Hanedanlığı tarafından işgal edildi. O zamanlar henüz 11 yaşında olan Ma He tutsak alındı ve sarayda hizmet edilmesi için hadım edilerek saraya gönderildi. 

Sarayda hizmetli olarak çalışmaya başlayan Ma He’ye hadım edilmiş bir tutsak olduğu için “San Bao” adı verildi. 

Nanjing Taixue’de (Merkezi İmparatorluk Koleji) eğitim gören He, prens Zhu Di’nin hizmetinde görevlendirilirdiZhu Di’nin 1402 senesinde Yonglo İmparatoru olmasıyla sonuçlanan İmparator Jianwen’e karşı yapılan Yonglo ayaklanmasında önemli bir başarı yakalayan He daha sonra pek çok askeri başarından ötürü Zhu Di tarafından Zheng He ismi verildi.

1425 yılında İmparator Hongxi tarafından Nanjing’i savunmak için gönderildi. 1428’de İmparator Xuande’ni emriyle Nanjing’de ki Budist tapınağında büyük bir gemi yapıldı ve He seferlere bu dev gemilerle çıkmaya başladı. 

Yazının devamını okumak için TIKLAYIN.

Bir yanıt yazın