Amerika’nın Kadın Katilleri

Geçtiğimiz yıllarda Ebu Garip başta olmak üzere birçok işkenceye adları karışan kadın katiller kimi zaman çatışmalarda da görev alıyorlar. Kadın askerlerin, işkencede erkeklerden daha sert oldukları tespit edilirken aynı zamanda erkek askerleri de buna teşvik ettikleri öğrenildi.

ABD KADIN KATİLLER ORDUSUNU ÇATIŞMADAN ÇEKİYOR

Esir düşmelerinden korkulan kadın askerler, ABD Savunma Bakanlığının aldığı bir kararı ile kadın askerlerin çatışmadaki rolünü kısıtlandı.

ebu garip işkence KADIN KATİLLERKADIN ASKER KAYBI REKOR KIRIYOR

Bütün yapılan kısıtlamalara rağmen rekor düzeyde asker kaybı yaşayan ABD ordusu kadın askerlerin ölüm oranının ABD tarihinin en yüksek rakamlarına ulaştığını açıkladı.

Amerikan ordusu, 2009 Kasım ayının ortasına kadar geçen süre zarfında Irak’ta 104, Afganistan’da ise 15 kadın askerinin öldürüldüğünü kaydetti.

Kadın askerler, yol kenarına döşenen bombaların patlaması sonucu ve düşülen pusularda öldürüldü.

ABD ORDUSUNDA KAÇ KADIN KATİL ASKER VAR?

Irak ve Afganistan’daki Amerikan ordusunun %11’ini kadın askerler oluşturuyor.

Irak’ta görev alan kadın asker sayısı ise İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana geçen tüm savaşlarda yer alan kadın personel toplamından fazla. 2003 senesinden beri Ortadoğu’da 206 bin kadın asker görev aldı. Yani Irak’taki her 10 askerden biri kadın asker teşkil ediyor.

KADIN ASKERLERİN GÖREVLERİ

Saçlarını örtüp Afgan kadınlarının içine sızıp istihbarat topluyorlar.

Kontrol noktalarında polis olarak görev alıyorlar. Müslüman kadınların aranmasını yapıyorlar.

Makineli tüfekleri kullanıyorlar.

Topçu eğitimi alabiliyorlar ama birliklerine katılabiliyorlar.

Taarruz helikopterleri kullanıyorlar.

Sağlıkçı olarak çatışma birlikleri için yedek olabiliyorlar.

KADIN ASKERLERİN ALINMADIĞI BÖLÜMLER

Çatışma timlerine giremiyorlar ve zırhlı araç eğitimi alamıyorlar.

UZMANLARIN KADIN ASKERLER HAKKINDA YORUMLARI

Kimi zamanlar erkek askerlerle girdikleri cinsel ilişkiden hamile kalan kadın askerler ordudan ihraç edilirken ABD’li bazı uzmanlar kadınlar hakkında iyi şeyleri de gündeme getiriyor.

Uzmanlar kadın askerlerin, Afganistan ve Irak’ta iyi işler çıkarttıklarının dikkate alınması gerektiğini vurgulayarak onlara daha aktif görevler verilerek önlerinin açılması gerektiği görüşündeler.

Kaynak: Sütun Haber


Irak’taki Ebu Gureyb Cezaevinde ABD askerleri tarafından Iraklı esirlere yapılan işkenceler bir kez daha gündeme geldi. İşkence resimlerinin gündeme geldiği sırada elinde bir iple üst üste atılmış esirlerin yanında poz veren kadın asker dünyanın gündemine oturmuştu. Kadın asker bu olaydan sonra görevinden alınmıştı. Ancak şimdi bu kadın bir kez daha gündemde. Bu kez yaptıklarından pişman olmadığını anlatmak için.

ABD’li kadın asker Lynndie England, Ebu Gureyb’de yaptıklarından pişman olmadığını anlatmak için kitap yazdı. Aslında kitabı maddi yoksulluk nedeniyle yazdığı söyleniyor.

İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan bir haberde, England’ın 6 yıl sonra, tek bir pişmanlık sözcüğü söylemediği vurgulandı.

Bağdat’taki Ebu Garib cezaevinde Iraklıla’ra yaptıkları konusunda duyguları sorulunca “Neden pişman olacakmışım? Onlar düşmanlarımızdı” sözleriyle cevap veriyor Lynndie England.

O fotoğrafları “hatıra” olsun diye çektiklerini de söyleyen England “Elimde 800 tane daha var” dedi.

Kaynak: Dünya Bülteni


Ebu Garib işkencesini soruşturan dönemin komutanı Taguba, New Yorker dergisine konuştu: Bir askerin, kadın mahkûma tecavüz ettiği, baba-oğulu ilişkiye zorladıkları video görüntüler gördüm.

ABD’nin yüzünü kızartacak itiraflar… Ebu Garib’deki işkence skandalını ortaya çıkaran Amerikalı gazeteci Seymour Hersh, emekli Tümgeneral Antanio M. Taguba’yla işkencelerin tüm detaylarını anlattığı geniş bir söyleşi yaptı, tüyler ürperten açıklamaları New Yorker dergisindeki köşesinde yazdı. ABD askerlerin tutuklulara yaptığı işkenceleri gösteren yüzden fazla fotoğraf ve video incelediğini söyleyen Taguba, sahneleri şöyle anlattı:

ZORLA TEŞHİR

“Bir videoda üzerinde ABD üniforması olan bir asker, kadın bir tutukluya tecavüz ediyordu. Diğerinde bir mahkûm, kendi oğluyla cinselliğe zorlanıyordu. İnsanlık dışı sahnelerdi. Mesela birinde kadın tutuklular erkek askerlerin önünde soyunmaya ve cinsel organlarını teşhire zorlanıyordu…”

‘YALAN SÖYLEDİ’

Dönemin Savunma Bakanı Donald Rumsfeld’e tüm olayları rapor ettiğini belirten Taguba, Rumsfeld’in kendisini çağırarak “Buradakiler için işkence yerine taciz denemez mi?” diye sorduğunu anlattı. Ancak Bakan Rumsfeld’in Senato’ya ifade verirken “Olaylardan haberim yoktu” diyerek yalan söylediğini de belirtti. Emekli Tümgeneral, “Ebu Garib’teki pek çok asker bu işkencelere katıldı. Bu sadece birkaç birlikle sınırlı değildi” dedi.

Kaynak: Sabah


CIA Başkanı Gina Haspel’i işkence yaparken gösteren fotoğraf iddiası

Teyit.org tıkla haberi oku.

kadın katiller işkence ettikleri insanların cesetleriyle hatıra pozu veriyor kadın katiller zevk alarak işkence ediyor kadın katiller acımasızca işkence ediyor kadın katiller ordusu

 

Buraya tıklayarak Amerika hakkında daha fazla içeriğe ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın