Kim Kimi Taciz Etti?

Her konuda olduğu gibi 3 eylemciye polisin dengesiz müdahalesi de ülkeyi germeye çalışanların ekmeğine yağ sürdü.

2 erkek 1 bayan (Merve Demirel) eylemcinin izinsiz bir şekilde afiş açarak eylem yapmaya başlamasının ardından uyarıda bulunan polis durmayan gençlere müdahale etti.

Müdahaleye direnmeye çalışan eylemciler polis aracına binmemek için direndi.

İşte bu sırada kimin? ne ara? hangi açıdan çektiği belli olmayan bir fotoğraf karesi sosyal medyaya düştü.

Videoyu izlediğinizde olayın sadece bir bayana yakışmayacak şekilde gözaltına alınması iken çekilen fotoğrafa baktığınızda resmen cinsel bir tacizin olduğunu düşünüyorsunuz?!

İşin aslı polis Merve Demirel’i bu şekilde gözaltına almaya çalışmakla hata etti. Kimse böyle bir karşı koyma beklememiş olsa gerek. İnsanları patates çuvalı gibi kucaklayıp arabaya atmak çok tuhaf kaçtı.

Ama olayı gündeme taşımak isteyenler öyle konuşuyor öyle paylaşımlar yapıyorlar ki insan olayın aslını bilmezse polisin sokak ortasında cinsel tacizde bulunup … daha ileri gittiğini düşünecek.

Kaç gündür bu konuda ne diyeceğimi? Ne yazmam gerektiğini düşünüp duruyordum. Aklıma az sonra yazacaklarım gelmeseydi zaten konuyu es geçecektim.

Ortada bir taciz iddiası var. Bende ilk olarak “taciz” kelimesinin sözlük anlamına baktım. Taciz etmek demek bildiğimiz gibi rahatsız etmek anlamına geliyormuş. Yani bir şey değişmemiş.

Dolayısı ile olayı incelediğimizde ilk önce kim kimi taciz etti? diye bir soru gündeme geliyor.

Olayın gelişmesinde eylemcilerin polisleri taciz ettiği yani rahatsız ettiği aşikar. Sonrasında ise uyarılara rağmen geri adım atmayıp tacizde ısrarlı oldukları da aşikar. Tabi sonrasında poliste yakışmayacak şekilde gözaltına alırken eylemcileri rahatsız (taciz) etti! diyeceğim ama sanki pekte bu gözaltı şeklinden rahatsız olmuş gibi değiller. Yani taciz olmuş gibi değilde fırsat bulmuş gibi davranarak bizi böyle düşündürüyorlar.

Neyse konunun özetine geçelim!

Bu olayı yaşayan benim kızım olsa ne düşünürdüm? diye sorum kendime…

Sanırım çok üzülür ve bu davranışta bulunan polisi affetmezdim. Elimden gelen her şekilde şikayetçi olurdum. Sonrada kızıma böyle bir şeye sebebiyet verdiği için kızardım. Kızın babası da büyük ihtimalle böyle yapmıştır.

Peki o polisin yerinde ben olsam ne yapardım?…

Yapım gereği polis olamayacağım malum ama olsam da böyle bir tavır takınacağımı sanmıyorum. Ve belki bunu yapan poliste pişmandır. Bilemiyorum.

Sonuç olarak şunu fark etmemiz gerekiyor.

Ortada düzeltilmesi geren yanlış bir uygulama var ama düzeltmek isteyenler dostane değil sanki düşman gibi davranarak daha fazla yıkıma sebep olmak ister gibi davranıyorlar. İyi niyetli eleştirenler baş tacı. Bende polisin bir çok müdahale şekline karşıyım. Mesela zenginlere vip gözaltı garibana koç başlı göz altılar da kabul edilemez bir uygulama.

Olaylara iyi niyetli bir şekilde yaklaşıp yapıcı eleştirilerimizi sonuna kadar yapmalıyız.

Allah bize bu tür olaylar yaşatmasın.

***

“TACİZ VARSA ÜZERİNE İLK BİZ GİDERİZ “

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu “Yasadışı eylem yapıp direnirseniz, uyarılardan sonra kargatulumba gözaltına alınırsınız. Eğer taciz varsa üzerine ilk biz gideriz. Hayatı kendi gibi düşünmeyenleri tacizle geçenlerin “Babası FETÖ’den ihraç,kardeşi DHKP-C’li proje kadın” üzerinden polisi ezmesine müsaade etmeyiz.” dedi.

Bir yanıt yazın