Kısaca Evrim Nedir?

evrim teorisi ve evrim ağacı

Charles DarwinEvrim deyince insanların aklına ilk gelen isim Charles Darwin’dir. Ama bu başlıkta Darwin’den ziyade “Evrim nedir?” sorusuna kısaca değineceğim için Darwin diğer yazıların konusu olacak.

***

Evrim: “Birdenbire olmayan, zaman içinde ve doğal biçimde, kendiliğinden ve sürekli olarak, evre evre olan gelişim, ağır ağır ve kendiliğinden olan niteliksel ve niceliksel değişme süreci.” ‘ne deniyor.

Kısaca kainatta var olan her şeyin çeşitli sebepler ve evreler geçirerek kendi kendisine var olmasına evrim deniyor.

Bu inançta, yaratıcıya inananlar da olduğu gibi hayat hikayesinin büyük patlama (bigbang) ile başladığı düşünülüyor. Unutmadan şunu belirtmeliyim. Evrimcilerin çoğunluğunu ateistler oluşturuyor olabilir ama evrimcilerin içerisinde Allah inancı taşıyan çeşitli din mensupları olduğu gibi Müslümanlarda bulunuyor. Ben bu yazımda ateistlerin düşünceleri üzerinden gideceğim.

EVRİMCİLERİN HİKAYESİ

Büyük patlamanın ardından dünyada oluşan su birikintisinde bir parazit belirir. Bu parazit suyun içerisinde öylece gezinirken çevresini görme ihtiyacı duyar ve zamanla göz çukuru oluşur. Bunun ardından geçen binlerce yılın sonunda bu parazitimiz değişik sürüngenlere dönüşür ve karaya çıkmaya karar verir. Karada da bir süre yaşadıktan sonra binlerce yıllık değişimlerin ardından sayısını bilmediğim kadar çok kara canlısına evrimleşerek serüvenine günümüzde dahi devam eder.

İşte bu serüvene inanlara ateist evrimciler deniyor.

Bu tiplere Allah’tan ve İslam’dan bahsettiğimiz zaman “Allah’ı gören var mı? 1500 yıl önce yaşadığını söylediğiniz birisinin kendisine Allah tarafından kitap indirildiğini nereden biliyorsunuz? Orda mıydınız?” gibi sorularla cevap verirler.

Değerli insan olarak yaratılmış atadan gelen insan olan arkadaşlarım!

1500 yıl önce yaşanan ve bize bu konuda çeşitli kaynaklardan binlerce bilgi gelmiş bir konuya inanmıyorsunuz da milyarlarca yıl önce (bilim öyle diyor) bir parazitin suyun içerisinde kendi kendine hayatı başlattığına nasıl inanıyorsunuz? Orda mıydınız? demezler mi? Bu konu hakkında görgü tanıklarından size haber mi geldi? demezler mi? Derler tabi.

Ya bizdensin yada banlanırsın…

EVRİMCİ DİKTATÖRLÜĞÜ

İnsan her şeye inanmakta da inkar etmekte de serbesttir. Ama akılını kullanmadığı zaman komik duruma düşeceğinin de farkında olmalı. Bir parazitin görme ihtiyacı ile başlayan serüvene bilimsel süslü kelimeler ekleyerek gerçekleri gizlemek zor değil! İmkansız.

Evrim teorisi gibi tesadüfler silsilesi tarafsız bir mecrada tartışıldığı zaman kısa sürede çürütülebilen bir teoridir. Ama konu hakkında görüşmeler yapmak üzere evrimi savunan çeşitli internet sitelerini ziyaret ettiğimde gördüm ki bu platformlar adeta diktatörlükle yönetiliyor. Aksi bir şey ima etmek bile yasak. Ya bizdensiniz yada banlanırsın ilkesi en katı kural.

Bilimsel verilerinize madem bu kadar çok güveniyorsunuz! Neden görüşmekten, konuşmaktan ve seviyeli bir şekilde tartışma ortamlarından kaçıyorsunuz?

Madem evrim hala yaşanıyor ve bu konuda binlerce deliliniz var! Neden bunları sadece yüzeysel laf cambazlığıyla geçiştiriyorsunuz?

En ufak eleştiriye bile tahammül göstermiyor siteye erişimi engelliyorlar. Buda gösteriyor ki bu tür siteler genel olarak diktatörlükle yönetilen siteler. Teorilerinin çökeceğinden korktukları için kimseyi konuşturmuyorlar.

Bu Siteler Hangileri

Evrimagaci.org sitesi de bunların başında geliyor. Site hakkında yazılarım olacak. Ama küçük bir ayrıntı yazamadan geçemeyeceğim. Siteye kayıt olanların görüş ve inançlarını belirtebildiği profil alanlarına sahip. Yönetici veya üyeleri incelediğinizde açıkça “ateist” olduğunu belirten kullanıcıların yanı sıra Materyalist Evrimci seçeneğini de görüyorsunuz.

Materyalist Evrimci ne demekmiş gelin sitenin kendi tanımlarını yayınladığı bölümden okuyalım;

Materyalist Evrimci: “Tanrı’nın var olma ihtimali zaten yok denecek kadar azdır (veya sıfırdır). Dolayısıyla Tanrı’yla ilgili konuları evrime dahil etmek anlamsızdır. Modern bilim ve onun metotları, Evren ve canlılığa dair gerçeklere ulaşmak konusunda sahip olduğumuz tek (veya en güçlü) araçtır. Evrim gerçektir.”

Diktatörlüğü görüyor musunuz? Kendi bilimsel laf cambazlıkları ile kullanıcıyı “tanrının olma ihtimali yok denecek kadar azdır (veya sıfırdır)” diyerek sınırlıyorlar. Aksini yazdığınızda ne mi oluyor? Profilinize yazabiliyorsunuz ama paylaşım olarak en ufak imanızda bile siteden hemen atılıyorsunuz. Hem de hiç uyarılmadan.

Bu korkaklık görüşlerinin doğruluğuna güvenmediklerinden kaynaklı.

Gerçekler engellemelerle yok edilemezler.

Evrim hakkında paylaşımları takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın