Kürk Mantolu Madonna

kürk mantolu madonna

kürk mantolu madonnaBu kitabı yıllardır duyar ve yıllardır hakkında yazılmış yazıları videoları görür dururdum.

Bir kaç kere Hacı Ali Doğan ağabeye ait Kahve Kitab‘a gittiğimde de sormuşluğum var ama olmadığı için bir türlü alıp okuyamamıştım. Ama başka kitaplar için kendisine ulaşabilirsiniz.

Kitap hakkında kimle konuşsam bu Madonna’nın şu bildiğimiz (!) Madonna olmadığını söylüyor ve ondan önce meşhur olamayan Madonna olduğunu gülere ekliyordu.

Aslında kitabın beni çeken kısmı da bir Türk yazarın Madonna’dan önce başka Madonna hakkında ne yazmış olacağıydı. Gerçi şu bildiğimiz Madonna hakkında da pek fazla bir şey bildiğim söylenemez. 🙂 Sapık bir ideolojiye hizmet ettiği dışında. Allah hidayet etsin.

Kitaba tekrar dönecek olursak.

Bu aralar tekrar kitap okuma aşkım artmışken birde bunun yanına kitap dinleme alışkanlığı edinmek istedim. Kürk Mantolu Madonna’da çok meşhur olduğundan hem ücretli birçok sesli kitap uygulamasında bulunuyor hem de youtube üzerinde bir çok kişi tarafından seslendirilmiş kayıtları bulunuyor. En kolayıma ve merakıma hitap eden o olduğu için açtım dinlemeye başladım.

Kitap gerçekten insanı kendisine bağlıyor. Bir dünyadan alıyor başka birisinin dünyasının en derinliklerine götürüyor. Kitaba aşk romanı diye bakmanın eksik olduğunu düşünüyorum. Bir çiftin arasında geçenleri bir kısmında konu edinmişse bile genel olarak baktığımızda asıl konusu insanın derinliklerini gözler önüne sermek gibi geliyor bana.

Özellikle sonlarına gelindiğinde Raif efendinin iç dünyasında yaşadıkları insanı derin düşüncelere boğuyor. Kitabın içeriği hakkında hiçbir şey yazmıyorum ki okurken hayretler içine düşesiniz.

İlla tavsiye edeceğim bir kitap değil ama insanın iç dünyasında neler yaşanabileceğine dair bilgi edinmek isterseniz okuyabilirsiniz.

Sabahattin Ali

Türk yazar ve şair. Edebî kişiliğini toplumcu gerçekçi bir düzleme oturtarak yaşamındaki deneyimlerini okuyucusuna yansıttı ve kendisinden sonraki Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatını etkileyen bir figür hâline geldi. Vikipedi

Bir yanıt yazın