Türkiye’de deizm ne kadar yaygın? | Nedir Ne Değildir?

Dinlerin kadim tarihi ne anlatıyor? İslam dini bugün ne söylüyor? Hurafe ve hakikat nasıl ayırt edilir? Din varlığı nasıl tanımlar? İslam dini bugün için ne söylüyor? İnanmak ihtiyaç mıdır, istek mi?

Dinler nasıl ortaya çıktı? İnanmayan, inananlara nasıl bakar? İnsan neden yaratıldı? İnanmayanların iddiası ne? Modern insan hangi yanıtları arıyor? Kur’an liyakatle ilgili ne diyor? Dinin siyasetle ilişkisi ne? Din eleştirel düşünceye açık mı? Dinler hangi yollarla yayıldı? İslam dini bugün için ne söylüyor?

Türkler nasıl müslüman oldu? Deizm ne kadar yaygın? İslam’ın delilleri neler? Kur’an aklı nasıl konumlar? Hz. Muhammed’den sonra ne oldu? İslam’ın doğuşunda neler yaşandı? Kur’an nasıl muhafaza edildi? Hangi dinler Ortadoğu’ya gönderildi? Din ve bilim çatışır mı, uzlaşır mı?

Nedir Ne Değildir’de Mehmet Akif Ersoy sordu; Yazar Dr. Altay Cem Meriç, Tarihçi-Yazar Doç. Dr. Zafer Duygu, İlahiyatçı Talha Hakan Alp, Felsefeci-İlahiyatçı Prof. Dr. Caner Taslaman ve Araştırmacı-Yazar Bülent Şahin Erdeğer yanıtladı.

Nedir Ne Değildir? – 4 Ağustos 2022

 

Bir yanıt yazın