Yakın Tarih Diktatörleri Ve Sonları

diktatörler

Bu derlemeyi yıllar önce www.sutunhaber.com sitesi için hazırlamıştım. Bugünde bu isimleri diktatörler listesi olarak sunabiliriz belki ama şunu da unutmamamız gerekiyor ki hiçbiri hakkında tam bir bilgiye sahip değiliz.

Diktatörler olarak anılan bu insanların yaşadıkları ülkelere gidip yaşadıkları dönemde bulunmuş insanlar ile birebir görüşme imkanımız olmadı. Hep yenildikten sonra onlar hakkında düşmanlarının yazdıklarına şahitlik ettik.

Evet. Bir çoğu gerçekten öyle şeyler yaptı ki gidip görmesek bile diktatör olduklarına şahitlik edebiliriz.

Ama yine de aşırı derecede yüklenip suçlamadan önce biraz araştırma yapmamız gerektiğini hatırlatmak istiyorum.

Son olarak şunu da hatırlatmak istiyorum!
Seçimle geliyor diye bugün Avrupa ülkelerinde liderlik yapanlar diktatör olmuyor mu? Yada ömür boyu lider olarak kalmadıkları için onlar yaptıkları zulümden dolayı neden diktatör olarak anılmıyor?

Mesela George W. Bush ve babası. Yada onlar gibi olan bazı kan emici ABD liderleri.

Afganistan ve Irakta yaptıkları bile başlı başına bir çok diktatörün yaptıklarının onlarca misli zulmü içerirken onlar demokrat liderler olarak anılıyor! O yüzden bu listeye başlamadan önce diyorum ki; bu listeye alamayacağımız derece büyük diktatörler günümüzde dahi yaşıyor ve melek yüzlü şeytanlar olarak katliamlarına devam ediyorlar.

Rabbim dünya ve ahirette onlara yaptıklarının karşılığını mislince yaşatsın.


İnsanoğlunun yaratılışından günümüze kadar olan her çağında mutlaka liderleri olmuştur. Bu liderler kimi zaman iyiliği emreden, kötülükten uzaklaştıran Peygamberler veya Salih kimseler, kimi zaman ise Firavun ve Nemrut gibi zalim insanlardan olmuştur. Son zamanlarda ise diktatör olarak isimlendirilmişlerdir.

Allahu Teala Kutsal kitabımız Kuran’da geçmiş asırlardaki zalim ve diktatörlerden bahsedip bizlerin de her asırda böyle insanlar ile karşılaşabileceğimiz uyarısında bulunmuştur.

Bu uyarı gereğince yaptığımız yakın tarih araştırması sonucu sizlere diktatörleri ve hüsran olan sonlarını derledik.

İKTİDARDAYKEN ÖLENLER:

-TÜM DÜNYANIN TANIDĞI DİKTATÖR ADOLF HİTLER:
“Führer”, Sovyet askerlerinin Berlin’e girişinden kısa süre sonra 30 Nisan 1945’te sığınağında intihar etti.

-JOSEPH STALİN:
30 yıldan fazla Kremlin’in ev sahibi olan Sovyetlerin bir numaralı ismi Stalin, 5 Mart 1953’te beyin kanamasından öldü.

-ANTONIO DE OLIVEIRA SALAZAR:
36 yıl Portekiz’in başında kalan Salazar, 1968’de beyin travması geçirdikten sonra 27 Temmuz 1970’te öldü.

-FRANCISCO FRANCO:
İspanyol diktatör Franco, 35 gün süren kalp sorunlarının ardından 83 yaşındayken 20 Kasım 1975’te öldü.

-MAO ZEDONG:
Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurucusu olan ve ülkeyi 27 yıl yöneten Mao, 9 Eylül 1976’da öldü. Mao, öldüğünde 82 yaşındaydı.

-KIM IL-SUNG:
Kuzey Kore’nin “ebedi başkanı” Kim il-Sung beyin travması geçirerek öldü. Temmuz 1994’te ölen Kim İl-Sung’un yerine oğlu Kim Jong-il geçti.

SÜRGÜNDE ÖLENLER

-İDİ AMİN DADA:
Uganda’nın eski diktatörü (1971-1979) 16 Ağustos 2003’te 20 yıldır sürgünde yaşadığı Suudi Arabistan’da, rejimi döneminde işlenen suçlardan yargılanamadan öldü.

-MOBUTU SESE SEKO:
Zaire’nin eski diktatörü sürgüne gönderildikten birkaç ay sonra 7 Eylül 1997’de Fas’ın başkenti Rabat’taki bir hastanede kanserden öldü.

-ALFREDO STROESSNER:
1989’da devrilen Paraguay’ın eski diktatörü, ülkesinde yargıya hesap vermemek için kaçtığı Brasilia’da 16 Ağustos 2006’da öldü. Öldüğünde 93 yaşındaydı.

-POL POT:
Kıyıcı Kızıl Kmer rejiminin (1975-1979) bir numaralı ismi Pol Pot, Kamboçya’nın balta girmemiş ormanlarında 16 Nisan 1998’de yaşlılıktan öldü.

İDAM EDİLENLER

-MEŞHUR DİKTATÖR BENİTO MUSSOLİNİ:
1922 ile 1943 arasında İtalya’yı yöneten Mussolini, Almanya’nın hezimetini takiben İsviçre’ye kaçarken kendisini tanıyan İtalyan partizanlar tarafından 28 Nisan 1945’te vurularak öldürüldü.

-NİKOLAY ÇAVUŞESKU:
24 yıl boyunca Romanya’yı idare eden Çavuşesku, devrildikten birkaç gün sonra karısı Elena ile birlikte Aralık 1989’da askerler tarafından kurşuna dizilerek idam edildi.

MAHKUM EDİLEN YA DA HAKLARINDA DAVA AÇILANLAR

AUGUSTO PINOCHET:
Şili’nin eski diktatörü, 10 Aralıkta, kalp krizi geçirdikten 1 hafta sonra 91 yaşında öldü. Pinochet hakkında birçok dava açılmıştı.

-SLOBODAN MİLOŞEVİÇ:
Lahey’de uluslararası ceza mahkemesince savaş suçu, insanlığa karşı suç işlemek ve soykırımla suçlanan Yugoslavya’nın eski başkanı 11 Mart 2006’da davası sona ermeden hücresinde öldü.

-MENGİSTU HAİLE MARİAM:
Etiyopya adaletinin, 1977 ile 1978’de soykırım yapmakla suçlanan eski diktatörü Mengistu hakkında 11 Ocakta karar vermesi bekleniyor. Mengistu, 1991’den beri Zimbabve’de sürgünde yaşıyor.

-CHARLES TAYLOR:
Liberya’nın eski devlet başkanı Sierra Leona için kurulan ceza mahkemesi tarafından savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlemekle suçlanıyor. Taylor’ın davası Lahey’e nakledildi ve 2007’de görülmeye başlandı.

-JORGE RAFAEL VİDELA:
Arjantin’in eski diktatörü Videla, adam kaçırma, işkence gibi suçlardan yargılandıktan sonra 1985’de ömür boyu hapse mahkum edildi ve 1990’da affa uğradı. Eylül ayında affı iptal edilen diktatör, yeniden yargılanabilecek.

-MANUEL NORİEGA:
Panama’nın eski lideri Amerikalılar tarafından 1989’da yakalanmış ve uyuşturucu kaçakçılığından 40 yıl hapse mahkum edilmişti. Noriega, hala Florida’da cezasını çekiyor.

-HÜSNÜ MUBAREK:
1981-2011 yılları arasında Mısır cumhurbaşkanı. 2011’in Ocak ayında başlayan yaygın halk gösterilerinden sonra, önce 10 Şubat 2011 tarihinde yetkilerini yardımcısı olan Ömer Süleyman’a devretti, ertesi gün de görevinden istifa etti. Ardından tutuklanan Mubarek 25 Şubat 2020 öldü.

UNUTMAYALIM ki diktatörler listesi bunlarla sınırlı değildir.

Afrika hakkında daha fazla yazı için tıklayın…

Ayrıntılı bilgi için tıklayın…

Bir yanıt yazın